Εφιαλτικό 20λεπτο και ήττα του Παναργειακού στον Ασπρόπυργο

Αν και προηγήθηκε στο σκορ απο νωρίς και ήλεγχε το ρυθμό, στην επανάληψη ο Παναργειακός δεν κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να δεχθεί δυο γκολ και έτσι να υποχρεωθεί σε ήττα απο τον Ασπρόπυργο.

Μια ήττα που τον έριξε στην 3η θέση, 2 βαθμούς πίσω απο τον Ασπρόπυργο, ενω η Καλαμάτα στην κορυφή έχει 6 περισσότερους.
Το παιγνίδι δεν είχε πολλές φάσεις. Ηταν δυνατό, με μονομαχίες κυρίως γύρω απο το κέντρο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν τον Ντιατά, αλλά οι κεντρικοί αμυντικοί του Παναργειακού δεν είχαν πρόβλημα απέναντί του μιας και ήταν και περισσότεροι.
Καθοριστικό για την εικόνα του πρωτου ημιχρόνου το γκολ που πέτυχε σχετικά νωρίς ο Παναργειακός. Ηταν το 12′ όταν ο Μαρουκάκης κέρδισε φάουλ έξω απο τη περιοχή, το κτύπησε ο Μενδρινός στο τείχος και στην εξέλιξη της φάσης κερδίθηκε νεο φάουλ πλάγια δεξιά. Το κτύπησε πάλι ο Μενδρινός και ο Μαρουκάκης απο κοντά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Παναργειακός ήλεγξε το ρυθμό, μιας και φαινόταν επηρεασμένος ο αντίπαλος.
Στο 27′ απο γέμισμα στην περιοχή, ο Μαρουκάκης σούταρε πάνω στον Κατσούλη.
Ο Ασπρόπυργος απείλησε στο 42′ με δυνατό σουτ του Ντιατά έξω απο την περιοχή, ο Φαρμάκης απέκρουσε, νεο σουτ του Μέντεζ πολύ έξω.
Στο 46′ φάουλ του Νατσιόπουλου απο πλάγια αριστερά, στην κλειστή γωνία, λίγο έξω.
Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ασπρόπυργος πίεσε απο την αρχή με πολλούς πάικτες στην περιοχή και συνεχή γεμίσματα, οι παίκτες του Παναργειακού οπισθοχώρησαν και έδιωχναν όπου-όπου. Η είσοδος του Πετρόπουλου έδειξε οτι βρήκε απροετοίμαστο στις αντιδράσεις του τον Παναργειακό. Έτσι, μεχρι το 63′ το σκορ είχε γυρίσει.
Στο 54′ σουτ του Σταύρου απο αριστερά στη κλειστή γωνία απέκρουσε σε κόρνερ ο Φαρμάκης. Απο το κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Ντιατά, απο κοντά ο Παντελίδης ισοφάρισε σε 1-1.
Η πίεση συνεχίσθηκε και στο 63′ χωρίς κανείς να το περιμένει, ο ξεμαρκάριστος Ντιατά με ξερό σουτ έξω απο την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Φαρμάκη και 2-1.
Σιγά-σιγά ο Παναργειακός άρχισε να ισορροπεί , προσπάθησε με τις αλλαγές να διεκδικήσει κάτι, αλλά δεν βρήκε λύσεις απέναντι στον Ασπρόπυργο που με το σκορ και την ψυχολογία υπερ του, δεν κινδύνευσε.
Το μόνο αξιοσημείωτο για τον Παναργειακό, ενα σουτ του Μαρουκάκη στο 86′ έξω απο την περιοχή και στο 88′ σε σέντρα του Μπουντόπουλου, ο Καλύβας έπιασε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα αρκετά έξω.

Συνθέσεις
ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γ.Βαζάκας): Κατσούλης- Τσουκαλάς, Χώνας, Βασιλείου, Προίκας- Παντελίδης, Σταύρου, Νατσιόπουλος (91΄Σταγάκης)- Καραλής (70′ Δηλαβέρης), Ντιατά (87′ Νικολάου), Μέντεζ (46′ Πετρόπουλος).
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Αντωνόπουλος): Φαρμάκης- Κυριακόπουλος, Μπριλάκης, Καλύβας- Παναγιώτου, Μπούτας- Τσιμικλής (67′ Παιδάκης), Μενδρινός (80′ Μαρίνης), Μουσταφά (56 Παπαϊωάννου)- -Μαρουκάκης, Συρεγγέλας (65′ Μπουντόπουλος).          πηγη question-solid