Αναπάντεχη εξέλιξη στην Καλαμάτα και ήττα με 2-0 για τον Παναργειακό

ρόσμενη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στην Καλαμάτα για τον Παναργειακό. Η ήττα με 2-0 αλλά και ο τρόπος που ήρθε προβληματίζουν.

Οπως προβληματίζει και η διαιτησία του Κορίνθιου Νεοφυτιάδη ο οποίος είχε ξακάθαρα μια εχθρική διαιτησία για τον Παναργειακό.
Κι όλα αυτά σε ενα ντέρμπι κορυφής, όπου ο Παναργειακός πήγε με τον αέρα της σιγουριάς οτι θα τα καταφέρει και είχε και στο πλευρό του αρκετό κόσμο απο το Άργος (σχεδόν 200 άτομα).
 Με λίγα λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το ντέρμπι στο γήπεδο του Μεσσηνιακού παρουσία περίπου 1500 φιλάθλων, εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο γήπεδο.
Στο 3’ είχαμε κίτρινη κάρτα στον Παναγιώτου. Στο 7′ ο Παναργειακός έκανε την πρώτη αξιόλογη επίθεση με τον Συρεγγέλα να γυρίζει στον Μουντόπουλο, αλλά πρόλαβε ο Τσόπελας και απομάκρυνε.
Το παιγνίδι ξεκίνησε με πίεση απο τον Παναργειακό, που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, κερδίζοντας ήδη τέσσερα κόρνερ.
Στο 12’ κίτρινη πήρε ο Κυριακόπουλος.
Ομως μετά το 20λεπτο η πίεση του Παναργειακού άρχισε να χαλαρώνει και το γκολ πέτυχε η Καλαμάτα στο 27′. Από ωραία πάσα του Μίνγκα από δεξιά, ο επερχόμενος Φουάσης με άψογο πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Νεα ευκαιρία για την Καλαμάτα στο 31’, που είχε οριζόντιο δοκάρι με φοβερό σουτ Αντωνιάδη.
Σε αυτό το διάστημα που ο Παναργειακός δείχνει να έχει χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του.
Πολύ καλή ευκαιρία στο 45′ για την Καλαμάτα αλλά ο Φουάσης σούταρε άουτ από καλή θέση.
Και στο ξεκίνημα του β’ μέρους οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον “αέρα” του γηπεδούχου. Και πέτυχαν το 2-0 στο 49! Ο Μίνγκας εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Γιόνδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κάπου βρήκε και βρέθηκε στην πορεία του Πινδώνη που με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 2-0.
Στο 53’ ευκαιρία με Γιόνδη για Καλαμάτα, ο οποίος σε σέντρα Φουάση δεν μπόρεσε από κοντά και μόνος του κεφαλιά….
Νεα εξέλιξη είχαμε με την κόκκινη στον Παναγιωτου για φάουλ στον Αντωνιάδη στο 61’.  Η κόκκινη δόθηκε σε διεκδίκηση της μπάλας! Αποβλήθηκε στην συνέχεια απο τον πάγκο και ο γενικός αρχηγός του Παναργειακού Σταύρος Κρεμαστιώτης για διαμαρτυρία.
Ο Παναργειακός με παίκτη λιγότερο άρχισε να αντιδρά όπως δεν είχε κάνει την προηγούμενη ώρα.
Ομως ο διαιτητής αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στον Μπουντόπουλο στο 70’ σε μαρκάρισμα από πίσω, λίγο πριν κάνει το 2-1. Η διαιτησία του στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να χαρακτηριστεί απο προκλητική έως περίεργη!
Στην συνέχεια, η καλύτερη ευκαιρία για τον Παναργειακό ήταν με τον Μουντόπουλο στο 75’ να σουτάρει λίγο άουτ απο κοντά.
Στο τελευταίο 10λεπτο η Καλαμάτα κλείδωσε το ματς, δεν υπήρχαν σημαντικές φάσεις και το αποτέλεσμα πήγε στο 2-0, όπως διαμορφώθηκε αποτο 49’.

Οι συνθέσεις
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιαν.Χριστόπουλος):Βούρας, Τσόπελας, Ψάνης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος- Αντωνιάδης, Πινδώνης, Φουάσης (82’ Ζελέκου), Μαστραντωνάκης (80’ Ζαχαρόπουλος), Μίνγκας (92’ Χότζα), Γιόνδης (86’ Λαθύρης).
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Αντωνόπουλος): Φαρμάκης- Κυριακόπουλος, Καλύβας, Μπριλλάκης- Παναγιώτου, Τσιμικλής (46’ Μουσταφά), Μαρίνης (69’ Γεωργιόπουλος), Καδάς (85’ Krol), Μπούτας- Συρεγγέλας (74’ Παιδάκης), Μπουντόπουλος. ΠΗΓΗ